Derda Kaya Logo
facebook logo instagram logo youtube logo

Makaleler > Kadın Hastalıkları

Genital Enfeksiyonlar

Genital Enfeksiyonlar

Genital organ enfeksiyonları, kadınların sıkça karşılaştıkları bir problemdir. Pek çok mikrobun bir arada oluşturduğu, üreme fonksiyonunu tehlikeye sokan, yaşam kalitesini bozabilen bir sorundur. Kadın genital sistemi enfeksiyonları tedavi edilmediği takdirde  karın boşluğuna yayılarak ciddi bir klinik oluşmasına neden olabilir. Vajinanın asidik ortamı, doğal florada bulunan laktobasil isimli bakteriler, rahim ağzında geçişi zorlaştıran salgıların bulunması gibi doğal engel mekanizmaları ile mikropların bu bölgelere tutunup enfeksiyon oluşturmasına karşı mücadele verilmektedir. Hijyen problemleri, gebelik, doğumlar, vajinal girişimler, sistemik antibiyotik kullanımları gibi etkenler vücudun savunmasına karşın enfeksiyonların gelişmesinde yardımcı olmaktadır.

Genital enfeksiyonların ensık görüleni vajinal enfeksiyonlardır (vajinit). Daha çok vajinal akıntı şeklinde bulgu veren bu enfeksiyonlar mantar, bakteri veya parazit etmenli olabilirler. Akıntı dışında yanma, koku, kaşıntı, ağrı gibi yakınmalara da yol açabilirler.

Enfeksiyon etmenlerinin rahim ağzını tutması rahim ağzı iltihapları (servisit) denilen bir tabloya yol açar ve bu durumlarda sıklıkla hasta ile beraber seksüel partner tedavisi de gereklidir. Enfeksiyon etmenlerinin rahim ağzı bariyerini de aşması durumunda rahim iç katmanı, tüpler, yumurtalıklar, karın zarı ve hatta karın içine yayılan daha ciddi enfeksiyon tablolarının oluşması söz konusu olabilir. Bu enfeksiyonlarda ilerleyen dönemlerde karın içi yapışıklıklar gelişmesi, kısırlık ve dış gebelik riskinin artması, karın içinde abse gelişmesi riski de bulunabileceği unutulmamalıdır. Hatta enfeksiyonların zamanında tedavi edilmediği durumlarda kana yayılan iltihaba bağlı hayati risklerin gelişmesi de sözkonusudur.

Kötü kokulu akıntı, kasık-karın ağrısı, ateş yüksekliği, bağırsak hareketlerinde azalma, bulantı, kusma gibi bulguların varlığında mutlaka uzman hekim değerlendirmesi gereklidir. Genital sistemde olabilecek diğer enfeksiyonlar genital siğiller, genital uçuklar, bartholin abseleri, hepatitler ve seksüel geçişli diğer enfeksiyonlardır.

facebook logo instagram logo youtube logo

OP. DR. MUSTAFA DERDA KAYA

Fener Mahallesi Fener Caddesi Fener İş Merkezi
A2 Blok 9/11 Muratpaşa / Antalya

T. +90 242 324 44 42 E. [email protected]