Derda Kaya Logo
facebook logo instagram logo youtube logo

Makaleler > Kadın Hastalıkları

Cinsel Sağlık Terapileri

Cinsel Sağlık Terapileri

Kadın sağlığında az konuşulan ve hatta bir miktar da tabulaştırılan bir konudur ‘Kadın Cinsel Sağlığı’.

Oysaki kadının fiziksel sağlığı kadar ruhsal sağlığını da etkileyebilen, yani bireyin tam olarak sağlıklı olmasını ilgilendiren bir konudur. Cinsel sağlıkta yaşanabilen problemler bedensel ve ruhsal iyilik halini ortadan kaldırmakta ve sağlıksız kadınlar yaratmaktadır. Üstelik büyük çoğunlukla bu sağlıksızlık durumu çiftleri de birarada etkilemekte ve ruhsal problemler oluşturarak, toplumun ana dinamiklerine de zarar verebilir hale gelmektedir.

Kadınlarda cinsel problemlerinin toplum tarafından  daha az biliniyor  ya da daha az tartışılıyor olması, sağlık profesyonellerinden yardım isteme oranlarının düşük olması bu problemlerin toplumda yaygın olmadığı anlamına gelmemektedir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki kadınların yaklaşık %40-60 ‘ı yaşamları boyunca en az bir kez cinsel problemler yaşadıklarını belirtmişlerdir. Kadın cinsel sağlığını etkileyen vajinismus, cinsel isteksizlikler, orgazm problemleri gibi pek çok başlık, detaylı bir değerlendirme ve multisistemik bakış açıları ile yaklaşım gerektirmektedir. Bedensel olarak mevcut olabilen problemler detaylı muayene ve analizler ile değerlendirilmelidir. Bunun yanında psikolojik faktörler ve eş ile olan uyum da mutlaka değerlendirmelere dahil edilmelidir.

Yanlış bilgilendirmeler, cinsel mitler, toplumsal baskı ve pek çok sosyal faktör ile karmaşıklaştırılabilen ve çözümü zor hale getirilebilen cinsel problemlerin tedavisi cinsel terapiler ile yapılmaktadır. Cinsel danışmanlık ve terapiler sayesinde, çözümü zor hatta imkansız gibi görülen sorunlar çözülebilmektedir. Gerekliliklere göre medikal veya psikolojik tedaviler ile çözümlenen problemler daha sağlıklı kadınlar, daha sağlıklı çiftler, daha sağlıklı aileler ve daha sağlıklı bir toplum yaratmaktadır.

facebook logo instagram logo youtube logo

OP. DR. MUSTAFA DERDA KAYA

Fener Mahallesi Fener Caddesi Fener İş Merkezi
A2 Blok 9/11 Muratpaşa / Antalya

T. +90 242 324 44 42 E. [email protected]
Whatsapp