Derda Kaya Logo
facebook logo instagram logo youtube logo

Makaleler > Kadın Hastalıkları

Vajinal Estetik Operasyonları

Vajinal Estetik Operasyonları

Soru : Vajinal Estetik operasyonları son günlerde çok konuşur olduk. Böyle bir ilgi artışı var mı gerçekten ?

Vajinal estetik operasyonlar özellikle son 5,6 yıldır, tüm dünyada artan oranlarda rağbet gören genital operasyonlar olarak dikkati çekmektedir. Amerikan Estetik Plastik Cerrahi derneği verilerine göre, 2014 sonrası bu operasyonlara olan ilgi ve talep hızla artmaya başlamış ve her yıl operasyon oranı %41 oranında artacak şekilde bir ivme yakalamıştır. Artmış olan ilgiyi tarif etmek için şu örnek verilebilir. Geçen yıl ABD ‘de genital estetik başlıklı internet sayfaları 3.8 milyon görüntülenme rakamına ulaşmıştır. Elbette burada en önemli husus, bu derece ilgi gören konuklarda hastaları doğru ve uzman düzeyinde bilgilendirmek ve kirli bilgilendirmeden uzak tutabilmek olmalıdır.

Soru : Genital estetik operasyon olarak en sık hangi işlemler uygulanıyor? Hastalar bu işlemlere nasıl karar veriyorlar ?

Genital estetik operasyonlar sınıflandırmasına pek çok operasyon grubu  girmektedir. En sık uygulanan vajinal operasyonlar labioplasti (vajen dudak estetiği) ve vajinal daraltma operasyonlarıdır.Bu operasyonların talep edilmesinde hastanın yaşadığı pek çok klinik, psikolojik, kozmetik problemler olabildiği gibi, bazen salt estetik kaygılar da etkin olabilmektedir. Özellikle sosyal medya ve görsel bilgilendirmenin etkin hale gelmesi, hastaların bu şikayetleri için tedavi seçeneklerinin var olduğu hususunda bilgilenmelerini arttırmıştır. Bu sayede de genital estetik operasyon veya işlemler için hekime ulaşım daha kolay bir hal almış görünmektedir.

Soru : Kadınlar neden genital estetik operasyonlara ihtiyaç duyabilirler?

1.Vajen dudaklarının büyük veya sarkık olması

2.Dudakların renginde aşırı koyu renk veya asimetrik dudakların varlığı

3.Egzersiz,spor faaliyetlerinde ağrı,konfor kaybı veya tahriş olması

4.Hijyen problemlerinin varlığı

5.Dar kıyafet,tayt,bikini seçimlerinde zorluk yaşanması

6.İdrar kaçırma problemlerinin eşlik etmesi(Ikınma,zorlanma,hapşırma gibi durumlarda)

7.idrar yaparken akış doğrultusunda bozulmalar olması

8.Seksüel aktivitede konfor kaybı,ağrı,orgazm problemleri varlığı

9.Genital bölgesinden utanma,anatomisinden rahatsız olma hissi

Soru : Genital estetik operasyonlar sadece estetik amaçlı yapılmayabiliyor diye bir bilgi var. Bu konuyu açabilir misiniz?

Vajinal estetik operasyonlar,salt estetik bir kavram olarak düşünülse de bazı durumlarda bu operasyonların anatomik hasarlara yönelik iyileştirici ve düzeltici etkisi de vardır. Her 3 kadından 1’i yaşamı boyunca pelvik taban dokusunun hasarına bağlı bulgularla karşılaşmaktadır. Pelvik kaslar ve bağ dokulardaki defekt veya zayıflamalara bağlı olarak organlarda sarkma, mesane ve bağırsaklarda doku kontrol problemleri olabilmektedir. Özellikle doğum ve gebelikler sonrası bu zayıflamaların riski artmakta ve hastanın yaşı da ilerledikçe bulgular şiddetlenmektedir. Vajinal doğum yapanlarda, doğum yapmamış veya sezaryen ile doğurmuş olanlara göre risk 2 kat artar. Dokulardaki defekt sonrası hastalarda vajende baskı ve sarkma hissi, idrar kaçırma problemleri, kasık ağrıları, vajende ele gelen doku defektleri, dışkılama problemleri gibi pek çok bulgu görülebilmektedir.

Soru : Genital estetik operasyon denilince akla hangi işlemler gelmelidir ?

Ana başlıklar halinde genital estetik operasyonlar:

1.Labioplasti:En sık yapılan operasyonlardır.Vajen iç dudaklarına yönelik yapılan düzeltme müdahelelerini içerir.

2.Vajinoplasti:Vajen doku gevşekliği ve doku hasarları nedeniyle yapılan operasyonlar bütünüdür.

3.Klitoral hudoplasti:Klitoral Hood bölgesinin anatomik doğrulama operasyonlarıdır.

4.Hymenoplasti:Kızlık zarına yönelik düzeltme operasyonlarıdır.

5.Gspot enjeksiyonları

6.Dolgu işlemleri

7.Lazer veya radyofrekans uygulamaları

Soru : Ameliyat veya işlemler zor mudur ? Hastanede uzun süre kalmak veya iş hayatından uzak kalmak zorunluluğu var mıdır ?

Genital estetik operasyonlar kısa süreli ve lokal anestezilerle yapılabilen işlemlerdir. Hastalar ile konuşarak, sohbet ederek ameliyat yapabiliyoruz. Operasyon süreleri 15-45 dk ortalamalarda değişebilmektedir. İyileşme süreleri de bir hayli kısadır. Vajen ve çevre dokuları hızlı iyileşebilen dokulardır.operasyonlardan sonra, sıklıkla 1-2 gün içinde iş hayatına dönüş olur. Bazı küçük müdahelelerde veya uygulamalarda aynı gün dahi işe dönüş mümkün olabilmektedir.

facebook logo instagram logo youtube logo

OP. DR. MUSTAFA DERDA KAYA

Fener Mahallesi Fener Caddesi Fener İş Merkezi
A2 Blok 9/11 Muratpaşa / Antalya

T. +90 242 324 44 42 E. [email protected]