Derda Kaya Logo
facebook logo instagram logo youtube logo

Makaleler > Kadın Hastalıkları

Adet Düzensizlikleri

Adet Düzensizlikleri

Adet kanaması beyinde başlayan ve yumurtalıklara uzanan hormonal zincirin sonunda, rahim zarı tabakasının dökülmesi ile karakterize olan kanamanın adıdır. Ortalama ayda bir olmak kaydı ile, gebelik elde edilememe durumunda, rahim iç yüzey tabakasından oluşan bu kanamanın, belirli aralıklarla,belirli miktar ve sürede olması gerekmektedir.

Kanamanın 1. Gününden başlayan ve yeni kanamaya kadar hesaplanan adet (regl,menstrüasyon) süresi 21-35 gün arasında olduğu sürece normal aralıkta olarak değerlendirilir.

Adet kanamaları ortalama 2-7 gün arası sürmelidir. Kanama miktarının yoğun olması, sürenin 7 günden uzun veya 2 günden kısa sürmesi, adet arasında ara kanamalar olacak şekilde bir periyot düzeni gibi durumlarda da adet düzensizliğinden bahsedilmektedir.

Adet düzensizliği gelişmesi durumunda hastanın jinekoloji hekimine başvuruda bulunması önemlidir. Hekiminiz detaylı öykülendirme ve jinekolojik muayene-ultrasonografi ile kanama bozukluğu nedeninizi tespit edecektir.

Gerekli durumlarda hormonal tetkikler ve neden olan duruma göre bazen de rahim içi incelemeler yapılabilmektedir. 

Adet düzensizliğinin başlıca nedenleri:

1.Myomlar

2.Polipler

3.Kistler

4.Hormon tedavileri

5.Yumurtlama problemleri(Ovulasyon problemleri)

6.Enfeksiyonlar

7.Rahim ve yumurtalık kanserleri

Adet düzensizliğinin nedeninin tespit edilmesi çok önemlidir. Sıklıkla düzensizlikler belirli hastalıkların bulgusu olarak ortaya çıkarlar. Fakat burada unutulmaması gereken bir nokta, adet kanamasının yeni başladığı genç kızlık döneminde adet düzensizliğinin geçici süre yaşanabileceğidir. Ancak bu hastalarda da detaylı değerlendirmelerin yapılması gereklidir. Sıklıkla izlem sonrası döngülerde düzen gelişebilmekte ve ek tedavi gerekmemektedir. Ancak yoğun kanama olması durumunda pıhtılaşma problemleri dahil tüm olası nedenler detaylandırılmalıdır.

Adet düzensizliği şikayeti olan hastaların bir kısmı hormonal tedavilerden sonra düzenli periyoda sahip olmaktadır. Myom, kist, polip gibi anormal kanamaya yol açan nedenlerde cerrahi müdahale de gerekebilmektedir.

facebook logo instagram logo youtube logo

OP. DR. MUSTAFA DERDA KAYA

Fener Mahallesi Fener Caddesi Fener İş Merkezi
A2 Blok 9/11 Muratpaşa / Antalya

T. +90 242 324 44 42 E. [email protected]